Polecamy słuchaczom


 


Aktywizacja intelektualna, psychiczna, społeczna i fizyczna osób starszych.


 

[pobierz] 0.8 MB zarzadzaj-swoja-pamiecia-scenariusz-zajec-i-cwicze

Zarządzaj swoją pamięcią – ćwiczenia. Dzięki tym ćwiczeniom poprawisz swoją pamięć, zrozumiesz, że to co chcesz aby było zapamiętane na dłużej ( imię koleżanki, przedmiot, historia) musi wzbudzić w Tobie emocje, musi Cię poruszyć i spowodować pojawienie się analogi lub skojarzenia, wówczas dana informacja zostanie uznana przez nasz mózg za istotną i przemieści się z pamięci krótkotrwałej do obszarów pamięci długotrwałej.

[pobierz] 2.3 MB myslenie-przez-skojarzenia---cyrkoteka

Myślenie przez skojarzenia – ćwiczenia. Co zrobić, by myślenie to zmierzało w kierunku kreatywności? W tym module ćwiczymy działanie mechanizmu formułowania skojarzeń oraz sposobów wykorzystania skojarzeń w pracy twórczej. Celem tego moduły jest zwiększenie elastyczności myślenia i swobody w myśleniu z wykorzystaniem skojarzeń. Często w chwilach zamyślenia lub pracy intelektualnej zaczynamy myśleć o czymś innym niż temat, którym w danej chwili się zajmujemy. Nieoczekiwanie z zakamarków naszej pamięci – za sprawą jakiegoś spostrzeżenia lub przypadkowej myśli – wyłaniają się jakieś obrazy lub wspomnienia. Dzieje się to mimowolnie i właściwie przez cały czas. Na tym właśnie polega mechanizm formułowania skojarzeń. Podstawą skojarzeń są zazwyczaj proste podobieństwa związane z kształtem, kolorem, brzmieniem, funkcją, itp. Ich cechą ( tych podobieństw) jest prostota. Zapraszamy do ćwiczenia.

[pobierz] 2.6 MB analogie-zrodlem-nowych-idei---scenariusz-zajec-cy

Analogie źródłem nowych idei – ćwiczenia. Analogie są źródłem nowej wiedzy, świetnie wpisują się w rozwiązywanie trudnych problemów, jak również pomagają w poszukiwaniu innego punktu widzenia na analizowany temat. Analogia jest związkiem między min. dwoma obiektami opartymi na podobieństwie ich wewnętrznej struktury. Pozwala to na rozwiązywanie problemów mimo korzystania z rozwiązań już istniejących, stanowi rekombinację starych pomysłów ( przez okrywanie nowych zastosowań), pobudza procesy myślowe. wykorzystanie analogii w procesie rozwiązywanie problemów polega na umiejętnym tworzeniu pomysłów i wiedzy pozyskanych z rozwiązania innego (analogicznego) problemu. Powodzenia!

[pobierz] 0.1 MB 9f5mamfirme.pl

 


Dlaczego ćwiczenia umysłu dla seniorów są ważne?

Świadomy i zdrowy styl życia ma ogromne znaczenie dla zachowania sprawności umysłowej w starszym wieku. SeniorzySeniorzy, którzy kultywują kontakty społeczne, regularnie uprawiają sport, gimnastykę umysłu lub mentalny trening aktywizacyjny dłużej cieszą się dobrą pamięcią. Wspomniane aktywności są też najlepszym remedium na problemy z koncentracją, refleksem czy zdolnością szybkiego kojarzenia faktów. Niektóre hobby dla seniorów szczególnie pobudzają mózg, przez co skutecznie pomagają w zachowaniu dobrej kondycji umysłowej. Więcej na ten temat dowiecie się Państwo

na stronie: https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/gimnastyka-umyslu-dla-seniorow

Szanowni Państwo, ostatni czas był dla nas wszystkich bardzo trudny, ale w szczególności negatywnie odbił się na seniorach. Miesiące izolacji i braku aktywności bardzo rzutują na osoby po 60-tym roku życia. Statystycznie są one nie tylko zagrożone ze strony wirusa, ale i bardziej narażone na problem osamotnienia. Również fakt, że uniwersytety trzeciego wieku zostały zamknięte nie pomógł w sytuacji. Dlatego też Zarząd: Benjamin Paschold, Gundel Woite - jenpix.de/polski, we współpracy z firmą C&A przygotował obszerny poradnik pt. „Gimnastyka umysłu dla seniorów”. Ten tekst przedstawia wiele możliwości na pozostanie w dobrej formie intelektualnej. Wiele z tych aktywności nadaje się także do wykonywania podczas przebywania we własnym domu. Artykuł ten jest częścią dłuższego poradnika zawierającego parę wskazówek na temat spędzania wolnego czasu na emeryturze. Radzimy w nim między innymi, jak pozostać w dobrej formie zarówno fizycznej jak i psychicznej. Proponujemy proste ćwiczenia dla ciała i umysłu. Podajemy także pomysły gdzie i w jaki sposób spędzać czas wolny, żeby nie czuć się samotnym. Ponieważ Państwa uniwersytet trzeciego wieku aktywnie zajmuje się zrzeszaniem seniorów, namawiamy Państwa do wspólnego promowania różnorakich aktywności dla osób w podeszłym wieku. /-/Katarzyna Wutzler


 

 


Uwaga naciągacze.

Jak często spotykamy zawodowych naciągaczy na różnego rodzaju pokazach i prezentacjach?
Jak często dajemy się naciągnąć i oszukać?
Jak często ukrywamy przed bliskimi wstydliwe dla nas wezwania firm windykacyjnych czy banków, które chcą od nas wyłudzić pieniądze na pokrycie rzekomego długu?
Jak często niejednokrotnie tracimy w ten sposób oszczędności życia?
Jak często padamy ofiarą nadużyć finansowych?
Jak często te nadużycia dotyczą osób starszych?

Osoby starsze, będące słuchaczami uniwersytetów trzeciego wieku są szczególnie narażone na działania oszustów instytucjonalnych (firm udających działania praworządne). Często są to osoby samotne, ufne, posiadające oszczędności bądź majątek (mieszkanie). Często nie poruszają się sprawnie w internecie. Nierzadko posiadają utrwalone poczucie godności, które nie pozwala na obarczanie innych swoimi problemami. Dlatego dyskretny kontakt z nami może być Państwa słuchaczom równie przydatny, co wiedza na temat mechanizmów tych oszustw, pozwalająca się przed nimi ustrzec lub obronić gdy na ostrzeżenie już za późno.
Jako Anioły Sprawiedliwości, fundacja Angeli Iustitia, znamy przypadki nadużyć firm windykacyjnych, banków i parabanków. Docieramy do spraw sądowych wszczętych przez firmy windykacyjne przeciwko konsumentom i przedsiębiorcom. Osobom nękanym i wpędzonym w spiralę zadłużenia. Aby pokrywając za pozwanych wynagrodzenie dla przydzielonych przez fundację adwokatów lub radców prawnych specjalizujących się w tego typu sprawach - móc oddalić niebezpieczeństwo utraty majątku, dać szansę na wygranie sprawy i powrót do normalnego, spokojnego życia. Poszukujemy pokrzywdzonych przez firmy windykacyjne. Fundacja, jako organizacja społeczna staje z pozwanym ramię w ramię na sali sądowej, udzielając mu wsparcia i opłacając usługi mecenasa by wspólnie odeprzeć atak windykatora. Dlaczego? By przywrócić godność i spokój ducha, który każdemu się należy. Wspierają nas prawnicy, adwokaci, radcy prawni, organizacje pozarządowe i całe grono wolontariuszy. Ale poza aktywnymi działaniami oferujemy także zabezpieczenie i naszą pomoc w edukacji osób starszych w kwestii obrony przed nadużyciami finansowymi.
Pomagamy oczywiście nieodpłatnie oraz jesteśmy gotowi również nieodpłatnie przygotować i poprowadzić dla Państwa webinar przez internet, a także nagrać wykłady video i je wysłać, by Państwa słuchacze mogli zapoznać się z tą niezwykle ważną i przydatną wiedzą. Zapraszamy i zachęcamy do kontaktu i współpracy.

Z wyrazami szacunku

Jaropełk Laskowski Szef Marketingu i Szkoleń

Fundacja Angeli Iustitia
https://angeli-iustitia.pl/


 


 

 

 

Komunikat!

 

 

 

 

W ramach współpracy  z Warsztatami Terapii Zajęciowej

w Sanoku

Sekretariat Sanockiego U T W

prowadzi zbiórkę: włóczki, wstążek, korali, guzików, pasmanterii - które będą wykorzystane do prac artystycznych przez uczestników Warsztatów.


 

 


Komunikat !

 

Chciałabym przedstawić Państwu portal dedykowany osobą starszym. Senior24h.pl to przyjazna przestrzeń Internetu dla seniora. Po przez kampanię społeczną Teraz Senior! staramy się zmienić myślenie o ludziach starszych i walczyć z ich wykluczeniem cyfrowym.

Nasze hasło: „Przyszłość! Nie starość” motywuje do wychodzenia poza schematyczne myślenie o tym, co czeka nas wszystkich i do weryfikacji oczekiwań względem tego, co przed nami. Zależy nam na zaangażowaniu szerokiego grona osób, firm i instytucji szczerze zainteresowanych tematyką senioralną i szeroko rozumianą gospodarką senioralną.

Zachęcam również do publikacji treści na naszej stronie i polubienia naszego profilu na FB : https://www.facebook.com/senior24h/

 

Serdecznie Pozdrawiam  - Nikola Sadowska


 


 

 

 

 

 

 

Serwis internetowy www.NaszSenior.pl regularnie publikuje interesujące artykuły na tematy bieżące, zdrowotne, finansowe, czy kulinarne, które dotyczą osób starszych.
Serwisowi internetowemu towarzyszy profil www.facebook.com/naszsenior w portalu Facebook.
Informacje przez nas publikowane spotykają się z dużym zainteresowaniem czytelników. Dzielą się oni z naszą redakcją swoimi opiniami, co pozwala nam na rozszerzanie oraz doskonalenie poruszanych tematów.

 

Jeżeli chcesz poczytać wpisz poniższy link do przglądarki.

Link;
http://naszsenior.pl/?wysija-page=1&controller=email&action=view&email_id=3&wysijap=subscriptions&user_id=339


 

 


Zapraszamy serdecznie do lektury nowego, bezpłatnego czasopisma
"Nasz Senior"
Pobierz i wydrukuj

W ostatnich miesiącach wielokrotnie czytelnicy serwisu www.naszsenior.pl zwracali się do nas z prośbą o udostępnienie wersji drukowanej artykułów prezentowanych na stronie internetowej. Jest wiele zainteresowanych osób, które nie posługują się komputerem a z chęcią zapoznałyby się z opracowaniami publikowanymi w naszym serwisie.
Z myślą o nich proponujemy uzupełnienie dotychczasowej, internetowej formy kontaktu między nami.
„Nasz Senior” jest czasopismem bezpłatnym i jest udostępniany na portalu internetowym – www.naszsenior.pl – w formie pliku PDF.
Plik w tym formacie należy otworzyć przy pomocy powszechnie dostępnych programów. Na pewno znajdą się pasjonaci lub przyjaciele, którzy dadzą sobie doskonale radę z tym zadaniem. Dzięki temu możecie samodzielnie wydrukować swój egzemplarz.
Redakcja „Nasz Senior” wyraża zgodę na bezpłatny wydruk udostępnianych na portalu internetowym – www.naszsenior.pl wydań czasopisma w niezmienionej formie, w dowolnej ilości i prosimy o udostępnianie ich wśród swoich przyjaciół i znajomych.
Mamy głęboką nadzieję, że dzięki tej nietypowej formie (wydrukuj sobie i znajomym) czasopismo „Nasz Senior” będzie wydawane bezpłatnie w cyklu miesięcznym.


 

[pobierz] 0.9 MB interakcje

warto przeczytać

[pobierz] 1.0 MB co-wiemy-o-zubrze

warto przeczytać

 

[pobierz] 0.3 MB co-wiemy-o-wilku

warto przeczytać

 

[pobierz] 0.4 MB co-wiemy-o-niedzwiedziu

warto przeczytać

"Niczego nie żałuję - wspomnienia" - Czesława Kurasz
"Niczego nie żałuję - wspomnienia" - Czesława Kurasz
Podsumowanie Redyku Karpackiego
"Cudze chwalicie, swego nie znacie...
... sami nie wiecie co posiadacie"