Malarstwo


 


Plener malarski w Zboiskach

W dniach 14-18.09.2015 został zorganizowany przez studentów-wolontariuszy naszego Uniwersytetu, plener malarski w Ośrodku Caritas w Zboiskach.

 

Artykuł Tygodnik Sanocki.

Pracują jak mróweczki

Studentki Uniwersytetu III Wieku i wolontariuszki Powiatowego Centrum Wolontariatu przebywają na pięciodniowym plenerze w ośrodku „Caritasu” w Zboiskach. Postawiły sobie ambitny cel: namalować obrazy, które przyozdobią pokoje w ośrodku odremontowanym przez ks. Janusza Zajdla. Łączą przyjemne z pożytecznym: odpoczywają w cudownym miejscu, otoczone opieką gościnnego gospodarza i pań z obsługi, a jednocześnie pracują jak mróweczki.
– Jesteśmy pod wrażeniem tego, czego dokonał tutaj ksiądz Janusz, zresztą sanoczanin. Ośrodek został pięknie wyremontowany, zyskując wysoki standard. Trwa jeszcze jego urządzanie i wyposażanie. Pomyślałyśmy, że i my możemy dołożyć swoją cegiełkę, darując obrazy namalowane przez nasze panie artystki z koła plastycznego, działającego przy Uniwersytecie III Wieku. Tym bardziej, że nasz wolontariat jest mocno związany ze Zboiskami, gdyż od kilku lat przyjeżdżamy tu na szkolenia i kochamy to miejsce – mówi Czesława Kurasz, prezes Powiatowego Centrum Wolontariatu, której inwencja
i pomysłowość zdają się nie mieć granic.

Każda z pań ma ambitny plan, aby podczas pleneru namalować przynajmniej 3-5 obrazów, pokazujących piękno okolicy i przyrody. Grażyna Papisz obiecała z kolei księdzu Januszowi haftowany obraz rozpędzonych koni, według obrazu słynnego malarza Józefa Chełmońskiego. Praca nad nim potrwa kilka miesięcy! Oprócz obrazów są też przygotowane piękne zdjęcia, które wykonał Jacek Lipiński. Wszystkie prace będzie można podziwiać podczas wernisażu, na który już dziś zapraszamy, odbędzie się on 
4 października o godzinie 11.00 w Ośrodku rekolekcyjno - wypoczynkowym "CARITAS" w Zboiskach.
Dodajmy jeszcze, że na co dzień panie pracują pod okiem Jana Szczepana Szczepkowskiego, znanego sanockiego artysty, który opiekuje się kołem plastycznym przy Uniwersytecie III Wieku. Część jest też związana z Galerią Rynek.
A oto autorki prac: Halina Demniańczuk-Szpyrka (szefowa grupy), Małgorzata Patronik, Łucja Wasińska, Teresa Szot, Halina Kapcia, Teresa Bigos, Zofia Zdanowicz, Maria Kędzierska-Dżugan, Grażyna Papisz i Elżbieta Kwiatanowska – pracownica Starostwa Powiatowego i wolontariuszka w jednej osobie, absolwentka liceum plastycznego.

 Jolanta Ziobro

uczestnicy wrenisażu
uczestnicy wrenisażu

W dniach 12 - 30 września 2011 r. w gościnnym Osiedlowym Domu Kultury "PUCHATEK" Sanockiej Spółdzielni Mieszkaniowej miała miejsce wystawa prac studentów malarstwa Sanockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Oto niektóre z licznie prezentowanych;


 

[pobierz] 0.6 MB wernisaz
Prezentacja dorobku słuchaczy SUTW na Forum UTW w Rzeszowie
nasi malarze w akcji
wernisaż cd.