Komunikaty


 


Zapraszamy na szkolenie

pt. :
„Dojrzałość nie wyklucza – Świadomy senior zna swoje prawa i szanuje prawa innych”.

 

do sekretariatu Sanockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
ul. Mickiewicz 21, 38-500 Sanok

w dniu 5 kwietnia 2024 r. (piątek)

w godz. 11:00-15:00

2 godziny wykładu stacjonarnego
2 godz. indywidualnych konsultacji po szkoleniu

 

Tematyka szkolenia
Dyskryminacja osób starszych
Podczas spotkania przyjrzymy się dyskryminacji osób starszych. Zastanowimy się czym jest dyskryminacja, czym różni się od innych rodzajów przemocy i jak się przejawia. Poznamy związane z nią mechanizmy psychospołeczne – postrzeganie międzygrupowe, stereotypy, uprzedzenia i samospełniającą się przepowiednię. Porozmawiamy też o języku. Jak dyskryminacja przejawia się w języku? Czym jest język szacunku wobec starości? Czym jest język inkluzywny?
Na koniec poznamy praktyczne sposoby reagowania na dyskryminację i przeciwdziałania jej.


 

Szkolenie przeprowadzą z Fundacji Kultury Dialogu:

Marta Lewandowska - prezeska i współzałożycielka fundacji
Pochodzi z podwarszawskiego Raszyna. Od czasu studiów (filozofia na Uniwersytecie Warszawskim) mieszkanka Warszawy. Ukończyła Podyplomowe Studium Zarządzania Organizacjami Pozarządowymi w Collegium Civitas oraz Szkołę Trenerów Warsztatu Umiejętności Psychospołecznych. Absol-wentka Ogniska Teatralnego oraz Studium Dramatycznego Haliny i Jana Machulskich przy Teatrze Ochoty.
Od 2002 roku związana ze Stowarzyszeniem OPTA, w latach 2006-2010 jako członkini zarządu i prezeska tej organizacji. Przewodnicząca Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego w Dzielnicy Śródmieście w latach 2008 – 20015. Członkini Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego II, III i IV kadencji. Członkini Zespołu Sterującego Programu rozwoju współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych do 2020r.. Współprzewodnicząca BKDS ds. równego traktowania. Współzałożycielka sąsiedzkiego Stowarzyszenia MOKO oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Pniewy.
Prowadzi w całej Polsce szkolenia, warsztaty, seminaria dotyczące partnerskiej współpracy międzysektorowej, aktywizacji społeczności lokalnych, tworzenia i profesjonalizacji organizacji pozarządowych, ekonomii społecznej, aktywnej integracji społecznej, rynku pracy i inne.
Uwielbia jednoślady (rower i motocykl) oraz czteronogi (psy i konie głównie), nade wszystko jednak ludzi i pracę z nimi. Nie traci wiary w możliwość dokonywania zmian społecznych i społeczeństwo obywatelskie.

Lena Rogowska-Lewandowska - wiceprezeska fundacji

Pochodzi z Białegostoku, od ponad 20 lat mieszka w Warszawie. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydziału Filozofii UW, Gender Studies IBL PAN, Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego oraz Zaawansowanej Szkoły Facylitacji Społecznej. Certyfikowana trenerka pierwszego stopnia STOP. Trenerka równościowa, facylitatorka, animatorka kultury.
Prowadzi warsztaty antydyskryminacyjne, komunikacji (w tym komunikacji międzykulturowej), facylitacji, wystąpień publicznych, storytellingu i inne. Pracuje przede wszystkim z urzędnikczkami/ami, nauczycielkami/ami, dziennikarkami/rzami ogólnopolskich mediów, studentkami/ami (SWPS, UW).
Od 2016 roku współtworzy projekt „Warszawa włącza” – warsztaty antydyskryminacyjne dla urzędniczek i urzędników m.st. Warszawy. Współpracuje z instytucjami (biblioteki, domy kultury, szkoły, urzędy) ucząc prowadzenia działań włączających, wielokulturowych i integrujących lokalne środowiska.
Autorka innowacyjnych materiałów edukacyjnych, scenariuszy i publikacji z zakresu komunikacji, przeciwdziałania dyskryminacji i działania na rzecz zmiany społecznej.
Pomysłodawczyni działań z obszaru sztuk społecznych. Angażuje w nie grupy ludzi w małych i dużych miejscowościach, szkołach, ośrodkach dla cudzoziemców, zakładach poprawczych, szpitalach. Używa narzędzi facylitacyjnych i perfomatywnych (storytelling, spoken word, video, muzyka, teatr). Swoje projekty realizuje w kraju i za granicą.
Laureatka nagród m. st. Warszawy za najlepszy projekt edukacji kulturalnej, stypendystka m. st. Warszawy. W 2014 roku uhonorowana dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


 


Zapisz się na szkolenie, kursy, coaching i inne.

Wykorzystaj dofinansowanie ze środków i podnieś swoje kompetencje. Nie wiesz jak uzyskać dofinansowanie – sprawdź na stronie:
https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/

dalsze postępowanie:
https://spdm.przemyska.pl/
zakładki:
1. Projekty
2. Z nami podniesiesz swoje kwalifikacje
3. O projekcie.
4. Rekrutacja.
5. Dokumenty do pobrania.


 Jeśli się zbierze kilka osób ok 6-7

wybrane szkolenie możemy zorganizować na miejscu w Sanoku.

Wszystkie szkolenia, które są na plakacie, od 64-100 h.

Warunek jest taki, że każdy się zapisuje sam we własnym zakresie rekrutacja zaczyna się

02-03.04.2024 r. o godz. 9:30-17:30
w punkcie kontaktowym dla powiatu sanockiego

przy ul. Kościelnej 1, 38 – 500 Sanok.


 

fot. Piotr Kutiak
fot. Piotr Kutiak

 

KOMUNIKAT


 

 

 

 

 

 

Sanocki Uniwersytet Trzeciego Wieku planuje wiosną 2024 r. organizację wykładu otwartego

nt.

„Kłokoczka południowa (Staphylea pinnata)

- krzew różańcowy”

 

połączonego z obdarowaniem uczestników tego wykładu sadzonkami kłokoczki.

 

Kłokoczka południowa, lubi ciepłe, słoneczne miejsca, najlepiej wapienne gleby. Może rosnąć w miejscach skalistych, bardzo lubi pagórki, stoki i wszelkie nierówności terenu. Jest umiarkowanie mrozoodporna. Krzew polecany jest ze względu na dekoracyjne kwiatostany i pasiastą korę do uprawy w przydomowych ogrodach, szczególnie na wsi.W związku z powyższym sekretariat Sanockiego Uniwersytetu prowadzi zapisy osób chętnych do udziału w tym wykładzie oraz przyszłych posiadaczy tego tajemniczego krzewu.


 


 

W Sanockim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

wystartowało Radio SoVo.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę intertetową:

 

radiosovo.pl

 

Znajdują sie tam interesujące audycje z różnych częsci Polski, piosenki oraz video. Zawarte tam nagrania są zapisywane i można je zawsze odtworzyć.

 


 

 


11 grudnia – pierwsze urodziny portalu www.radiosovo.pl

W sobotę minie dokładnie rok od pierwszej odsłony portalu. Radiosovo.pl – to miejsce niezwykłe i jedyne na świecie o takiej skali i rozmachu. Audycje i materiały wideo tworzy tam 160 dziennikarzy - amatorów z całej Polski. Połowa z nich to osoby z niepełnosprawnością intelektualną, a druga połowa – seniorzy. Radio SoVo uczy, bawi i w sposób niebanalny pozwala podnosić kompetencje cyfrowe.

Portal www.radiosovo.pl w liczbach

20 000 unikalnych użytkowników
160 dziennikarzy – amatorów
15 oddziałów senioralnych (Kołobrzeg, Gniew, Giżycko, Olsztyn, Środa Wlk., Kłobuck, Bytom, Bydgoszcz, Nysa, Świdnica, Sanok, Krosno, Łódź, Legionowo)
15 oddziałów z osobami z niepełnosprawnością intelektualną (Gdańsk, Tczew, Biskupiec, Bytom, Koło, Jarosław, Wyszków, Nidzica, Warszawa, Otwock, Żory, Rymanów, Warszawa, Poznań, Kędzierzyn Koźle)
7 min. 30 sek. – średni czas zaangażowania użytkownika portalu
445 audycji podcastowych
110 materiałów w Bibliotece
70 materiałów wideo
16 list przebojów

Portal www.radiosovo.pl jest sercem projektu „SoVo – dostępne radio internetowe”. Projekt wystartował na początku 2020 roku i realizowany jest z grantu pochodzącego z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Radio SoVo w obecnym kształcie wywodzi się z dobrej praktyki, którą zapoczątkowało Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) ponad dekadę temu.

O dobrej praktyce: https://radiosovo.pl/o-projekcie/dobra-praktyka/

Obecny projekt realizowany jest w partnerstwie trzech organizacji: Fundacja Pro Cultura (lider), PSONI oraz Fundacja Zaczyn, a docelowo jego odbiorcami będzie ponad 5 tys. osób.

O projekcie: https://radiosovo.pl/o-projekcie/opis/

Na www.radiosovo.pl znajdziemy audycje podcastowe, listy przebojów oraz materiały wideo tworzone przez dziennikarzy - amatorów z całej Polski.

Treści na portal przygotowywane są w 30 oddziałach Radia SoVo: 15 senioralnych – działających przy Uniwersytetach Trzeciego Wieku oraz 15 utworzonych przy kołach PSONI, w których działają osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Każdy oddział wyposażono w nowoczesny sprzęt (m. in. komputery, miksery, mikrofony, kamery, tablety, dyktafony) – słowem wszystko co jest potrzebne do realizacji profesjonalnego radia. Zadbano także o szkolenia z warsztatu dziennikarskiego, emisji głosu, praw autorskich oraz montażu audio i wideo.

Portal to także obszerna Biblioteka podzielona na 9 działów tematycznych, a w niej m. in. opracowania, poradniki oraz materiały tworzone przez specjalistów i ekspertów, które w przystępny sposób pomagają poruszać się w gąszczu cyfrowej rzeczywistości.

Radio SoVo to również otwarte i zamknięte szkolenia z zakresu podnoszenia kompetencji cyfrowych. Uczestnicy mogą zdobyć praktyczne umiejętności oraz poszerzyć swoją wiedzę w zakresie korzystania z Internetu, w tym m. in.: utrzymywania relacji z bliskimi, dbałości o prywatność, wyszukiwania informacji, e-płatności, czy też aplikacji mobilnych na smartfony.

Od listopada 2021 roku w ramach projektu wystartowała Akademia Seniora SoVo, czyli cykliczne, bezpłatne wykłady online dla osób w wieku 55+. Może w nich uczestniczyć każdy, kto się zarejestruje. Łącznie odbędzie się 80 webinariów.

Akademia: https://radiosovo.pl/akademia-seniora/

Pozdrawiam,

Magdalena Janczewska

Prezeska Zarządu
Menadżerka ds. komunikacji i promocji


 


Sprawozdanie finansowe Stowarzyszenia SUTW za 2020 rok.


 

[pobierz] 0.8 MB roczne-sprawozdanie-merytoryczne-2020
[pobierz] 0.1 MB sprawozdanie_espr_report_2021_05_07_15_31_23
[pobierz] 0.2 MB uchwala-nr-4_przyj
[pobierz] 0.2 MB uchwala-nr-5_spr
[pobierz] 0.2 MB uchwala-nr-6_absolutorium_zatwierdzona

 


Sprawozdanie finansowe Stowarzyszenia SUTW za 2019 rok.


 

 

[pobierz] 6.3 MB sprawozdanie-finansowe-za-2019-rok

sprawozdanie finansowe zarządu za 2019 rok

[pobierz] 0.2 MB uchwala-nr-4---przyj

uchwała przyjmująca sprawozdanie finansowe zarządu za 2019 rok

[pobierz] 0.2 MB uchwala-nr-5---spr

uchwała zatwierdzająca sprawozdanie komisji rewizyjnej

[pobierz] 0.2 MB uchwala-nr-6---absolutorium

uchwała w sprawie udzielenia zarządowi absolutorium za 2019 rok

[pobierz] 4.4 MB sprawozdanie-komisji-rewizyjnej

sprawozdanie komisji rewizyjnej za 2019 rok

[pobierz] 1.1 MB uchwala-nr-1-2020-komisji-rewizyjnej

uchwała komisji rewizyjnej

Sanocki Uniwersytet Trzeciego Wieku na spotakaniu w Tryńczy "Dobrze, że jesteście, by jak opłatkiem dzielić się miłością"

 


fotorelacje


 

Wykład o Prawosławiu
Wykład o Prawosławiu
sanockie wykopaliska
fotorelacja ze spotkania w dniu 28 listopada 2012 r.
jesienne spotkanie z Japonią
jesienne spotkanie z Japonią
wiosenne spotkanie z Japonią
wiosenne spotkanie z Japonią